Nowe systemy zabezpieczeń na starcie nowego sezonu

Podczas weekendu, w którym rozegrał się Rajd Monte Carlo, zadebiutował nowy system zabezpieczeń przeciwko uderzeniom, wprowadzony przez FIA. Prace nad projektem rozpoczęły się już w marcu 2005 roku, przy współpracy zespołów Subaru i Peugeota. Zmiany mają pomóc chronić zarówno kierowcę jak i pilota podczas silnych uderzeń bocznych w masywne obiekty.

Wprowadzono 20-centymetrową przestrzeń, która ma zminimalizować energię działającą na ciało zawodnika. W tej przestrzeni znajduje się materiał, mający za zadanie pochłonąć energię zderzenia od drzwi. Na Monte Carlo mogliśmy zauważyć siatkę na środku samochodu, pomiędzy kierowcą i pilotem. Jest to zabezpieczenie przed wielokrotnym rolowaniem. Zastosowano też kratownice na drzwiach, które wzmacniają okolice przednich drzwi, zmniejszając skutki uderzenia z boku. Badania w ośrodku DEKRA wykazały, że zmiany mogą ochronić zawodników przed uderzeniami o sile 70g.

– „Po trzech latach poszukiwań i testów, jestem zachwycony zobaczyć te ważne zmiany w samochodach rajdowych” – powiedział Syd Watkins, Prezydent Instytutu FIA, opracowującego nowe rozwiązania w samochodach. – „Zespoły i kierowcy są jeszcze lepiej zabezpieczeni i liczę na dobrą współpracę. Będziemy nadal podwyższać poziom zabezpieczeń w naszym sporcie.

Zespoły były złe podczas zimy z wcielenia tak radykalnych zmian, które zawierały więcej przestrzeni, aby absorbować energię zderzenia z boku. Kolejne zmiany odnośnie mocniejszego mocowania foteli, lepszego mocowania pasów wprowadzimy w przerwie letniej. W 2009 roku planujemy zastosować nowy system siatki na drzwiach.”

– „Bezpieczeństwo jest na najwyższym poziomie niż kiedykolwiek” – ocenił Mikko Hirvonen. – „Oczywiście to potwierdza, jak ważne jest bezpieczeństwo. To wspaniały widok zobaczyć, jak zespoły pracują tak blisko z Instytutem FIA, a potem jakie to przynosi efekty w postaci opracowania możliwie najmocniejszych samochodów. Jestem zadowolony z projektu zmian i chcę w przyszłości widzieć stałą poprawę bezpieczeństwa.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *